Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży
- Termin: 22. lipca do 05. sierpnia 2023
- Miejsce: Potsdam und Mikuszewo (Polen)
- Koszt: 920 PLN
- Partner: HochDrei e.V.
- Współfinansowanie: Deutsch-Polnisches Jugendwerk, Ministerium für Bildung, Jugend und Sport
- Osoba odpowiedzialna: Małgorzata Bobrowska, Anku Religa
- Grupa docelowa: Młodzież w wieku 14-18 lat
Macie ochotę na aktywne wakacje, poznanie nowych ludzi, kreatywne odkrycia i interesujące eksperymenty w przestrzeni miejskiej? – W ciągu dwutygodniowego projektu będziemy zajmować się tematyką miast i wsi, sąsiedztwa i waszymi ulubionymi miejscami! Wszystkie te miejsca potrzebują ludzi, którzy je współtworzą!
To spotkanie składa się z dwóch części. Po tygodniowym pobycie w Poczdamie pojedziecie razem jako polsko-niemiecka grupa do Mikuszewa i spędzicie tam wspólnie kolejny tydzień. Ta wspólna podroż do Mikuszewa w trakcie projektu jest organizowana przez nas. Podroż do Poczdamu na spotkanie 22. lipca i po projekcie w Mikuszewie 5. Sierpnia należy zorganizować samodzielnie.
Część 1: Understand!
Poczdam: 22 lipca – 30 lipca
Od klimatu i polityki po zmiany demograficzne (zmiany związane z ludnością) – razem zastanowimy się jak radzić sobie z obecną sytuacją, jak możemy działać solidarnie i jakie mamy szanse, aby niektóre rzeczy usprawnić. Przy tym postawimy na kreatywność – w trakcie spotkania wspólnie wyprodukujemy kolaże filmowe i dźwiękowe, gry miejskie pozwolą nam spojrzeć z innej perspektywy na otaczające nas miejsca. Poza tym zwiedzimy Futurium w Berlinie i w trakcie oprowadzania po mieście przez byłą osobę bezdomna poznamy miasto z innej perspektywy. W trakcie dyskusji, gier i zabaw będziecie mogli nawiązać nowe znajomości i kontakty. Wy – nowe pokolenie, które współdecyduje o przyszłości.
Część 2: Create!
Mikuszewo: 30 lipca – 5 sierpnia
Druga część spotkania kontynuowana będzie w Mikuszewie, w miejscowości położonej niedaleko Poznania. W zabytkowym pałacu, który pełni dziś funkcję Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, będziecie kontynuować wspólne aktywności, tym razem w zakresie muzycznym i twórczym. W spotkaniu będzie towarzyszyć wam poznańska plastyczka, która zajmuje się różnymi technikami na przykład rysunkiem, malarstwem i pracą w betonie. Wraz z nią spotkanie poprowadzi polski muzyk i członek zespołu hiphopowego. Przy jego wsparciu będziecie mieli okazję wypróbować swoich muzyczno-raperskich talentów. Muzyk będzie towarzyszył wam w kreatywnym procesie aż do prezentacji waszej twórczości na końcu projektu.
Poza tym w programie znajdują się inspirujące wypady pośród wielkopolskich krajobrazów, warsztaty online o ekologicznych i społecznych sieciach kontaktów oraz wycieczki, na przykład do Wrześni, aby zapoznać się z życiem w małym mieście.